Przejdź do treści

Czym jest ozon?
Ozon posiada silne właściwości ulteniające, dlatego też stał się doskonałym dezynfektantem, w odpowiednim stężeniu jest 300 razy silniejszy od chloru, dla tego dzięki niemu możemy pozbyć się niechcianych mikroorganizmów takich jak bakterie, wirusy czy pleśnie.Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim do wyjaławiania pomieszczeń tj.gabinety kosmetyczne, lekarskie, domy, sklepy, szkoły, żłobki, … W wyniku działania ozonu na bakterie dochodzi do uszkodzenia błony komórkowej przez utlenianie lipidów, jest to spowodowane ozonolizą wiązań podwójnych, która przyczynia się do zahamowania rozmnażania się komórek bakterii lub ich śmierci. Ozon posiada również ogromny wpływ na wirusy, gdyż po ozonowaniu dochodzi do uszkodzenia kapsydu wirusa.

Jak powstaje ozon w generatorze?
Ozon w generatorze powstaje przez tak zwane wyładowanie koronowe. Zasada działania jest bardzo zbliżone do powstawania pioruna w naturze. To co tak naprawdę generuje ozon to elektrody wyładowań koronowych zasilane wysokim napięciem. Elektrody generują ozon z tlenu poprzednio pobranego z powietza.
Wyładowanie koronowe rozbiją cząsteczki O2 na pojdyncze atomy. Wolne atomy łączą się z cząteczkami O2. Reakcja wywołuje powstanie cząteczek ozonu.

ZASTOSOWANIE OZONU
Ozon jest jednym z najsilniejszych utleniaczy. Występuje w formie bezbarwnego gazu, o charakterystycznym zapachu. Został ogólnie przyjęty jako przyjazny dla środowiska środek dezynfekujący. Ozon to jedna z odmian alotropowych tlenu, zawierająca te same elementy składowe, ale różniąca się postacią strukturalną oraz wydajnością.

Uzdatnianie wody
Ozon skutecznie i szybko zabija bakterie, wirusy i inne drobnoustroje w wodzie; zapewnia całkowite wyeliminowanie związków organicznych i innych zanieczyszczeń, nie powodując wtórnego zanieczyszczenia. Jeśli źródłem zanieczyszczenia wody jest chlor, to uzdatnianie wody przy użyciu ozonu będzie polegało na usunięciu z niej chloroformu, bromu dichlorometanu, tetrachlorometanu, czy innych chlorowanych związków organicznych (THM), które mogą wykazywać właściwości rakotwórcze. Używanie ozonu w uzdatnianiu wody nie powoduje wtórnego zanieczyszczenia. Oczyszczanie ścieków obejmuje ścieki cywilne, przemysłowe i medyczne, z głównym ukierunkowaniem na ich sterylizację, usuwanie zanieczyszczeń, odbarwianie i eliminowania nieprzyjemnego zapachu, tak by spełnione zostały wszelkie normy i standardy. Woda w basenie poddana działaniu ozonu będzie klarowna i przezroczysta, co dodatkowo zapobiega powstawaniu niektórych problemów, takich jak podrażnienie oczu, skóry czy dróg oddechowych, a także żółknięcie włosów. Skuteczność i zalety ozonu zostały ogólnie zaakceptowane i są zgodne z powszechnie obowiązującymi zasadami.

Cooling Tower Association of USA zaleca stosowanie ozonu do uzdatniania wody w celach recyklingowych, poprzez usunięcie osadów i eliminację glonów, co jednocześnie zapobiega powstawaniu korozji i pozwala ustabilizować jakość wody. Utrzymanie stałej dezynfekcji przyczynia się do zmniejszenia jej zużycia, a tym samym do ochrony środowiska.

Utlenianie chemiczne
Ozon jest stosowany w przemyśle papierniczym, przemyśle włókienniczym – tekstyliach, farmacji, przemyśle spożywczym, a także w inżynierii chemicznej czy przy wydobywaniu ropy naftowej. Jest zastosowanie wykorzystuje się także przy produkcji katalizatorów, utleniaczy czy środków oczyszczających.

Potężna zdolność utleniania ozonu powoduje łatwe rozbijanie łańcuchów węglowych w alkenach, związkach organicznych alkinów, prowadząc do ich częściowej oksydacji, tworząc nową substancję chemiczną. Ozon znajduje zastosowanie w oczyszczaniu biologicznych i chemicznych zanieczyszczeń powietrza, w tym nieprzyjemnego zapachu w fabrykach przetwarzających futra, powłoki jelit i ryb. Eliminuje także zanieczyszczeń gazu w fabrykach gumy i innych chemikaliów. Ozon działa jako katalizator w syntezie pestycydów, a w przypadku ich pozostałości – utlenia je i rozkłada.

Przetwórstwo spożywcze
Biorąc pod uwagę potężną zdolność ozonu do sterylizacji i eliminacji zanieczyszczeń, ma on szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym (dezynfekcja, usuwanie nieprzyjemnego zapachu, kontrola powstawania pleśnie, odświeżanie).

Administracja Food and Drug zrewidowała warunki, które uznawały ozon za dodatek do żywności i ograniczały możliwości jego zastosowania w kwietniu 1997r., umożliwiając tym samym stosowanie ozonu w przetwarzaniu i przechowywaniu żywności bez specjalnego zezwolenia. Miało to świetny wpływ na postęp techniczny i poprawę jakości żywności.

Medycyna
Jest stosowany głównie do sterylizacji powietrza w salach chorych i salach operacyjnej, co znacząco rozpowszechniono w Chinach, ale wiele prac badawczych przeprowadzono również za granicą. Lekarze i dentyści w Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Francji i we Włoszech stosowały ozon w leczeniu od wielu lat. Wykorzystywano wodę ozonowaną w operacjach jamy ustnej i mocowaniu sztucznych zębów (aby utrzymać dany element w jamie ustnej), a także przy leczeniu raka łącząc radioterapię z ozonoterapią. Woda ozonowana znajduje również zastosowanie w  leczeniu chorób ginekologicznych oraz leczenia przetoki, hemoroidów czy żylaków.

Właściwe stosowanie ozonu jest bezpieczne i nieszkodliwe
Dzięki zdolności do utleniania, ozon jako gazowy środek sterylizujący może skutecznie zabijać wirusy, bakterie, pleśnie i inne drobnoustroje. Jak każdy środek antyseptyczny, powoduje pewne reakcje fizjologiczne, mogąc nawet wywołać szkody – jego negatywna reaktywność jest jednak znacznie mniejsza i łatwiej się przed nią uchronić. Wdychając specyficzny zapach ozonu, błona śluzowa dróg oddechowych automatycznie zareaguje, powodując suchość w ustach i kaszel, a silna stymulacja spowoduje nawet ból gardła i ospałość. Powrót do zdrowia zajmuje zwykle kilka godzin. Nie ma zarejestrowanych przypadków śmierci spowodowanej przez ozon. Jako środek antyseptyczny o dużej zdolności do sterylizacji, ozon może rozkładać się automatycznie, nie pozostawiając żadnych zanieczyszczeń. Ewentualny dyskomfort związany z ozonem znika natychmiast, gdy opuszcza on swoje położenie (inaczej niż w przypadku formaldehydu, kwas nadtlenooctowego, nadmanganianu potasu i innych powszechnych antyseptyków).

+48 5000 55 043

ZAMÓW USŁUGĘ JUŻ DZIŚ!
PROFESJONALNIE, SZYBKO, SKUTECZNIE!

M2M3CZAS (min)CZAS (h)CENA
1604003005 h450 zł + VAT
1403502634,23 h400 zł + VAT
1203002263,46 h300 zł + VAT
1002501893,9 h300 zł + VAT
802001502,3 h230 zł + VAT
601501131,53 h150 zł + VAT
40100751,15 h120 zł + VAT
2050380,38 h99 zł + VAT
1025190,19 h99 zł + VAT

DO CZASU ZABIEGU TRZEBA DOLICZYĆ CONAJMNIEJ 30 MINUT WIETRZENIA POMIESZCZENIA

Maksymalna obsługiwana powierzchnia pomieszczenia to 160 m2 , przy wysokości 2.50 m.

W większych pomieszczeniach poszczególne pokoje , lokale ozonowane są osobno .

W budynkach kilku kondygnacyjnych , poszczególne piętra i pokoje dezynfekowane są zawsze osobno . Przed zabiegiem proszę usunąć z pomieszczeń rośliny i zwierzęta ,ewentualne antyki , czy cenne obrazy olejne, pomieszczenie posprzątać , podłogi umyć domowymi środkami , wyrzucić śmieci , wyłączyć urządzenia elektryczne, klimatyzację , oraz otwarte źródła ognia jak kominek czy piec CO. Otworzyć szafki , szuflady , można wyjąć pościel , ułatwi to penetrację ozonem i zdezynfekuje dodatkowo udostępnione powierzchnie .

Po zabiegu pomieszczenie jest wietrzone, ozon odsysany ,a do użytku gotowe jest w ciągu 30 minut. Można pozostawić pomieszczenie bez ludzi i zwierząt na kilka godzin , ozon rozpada się sam .